Zeměpiscův svitek

16. listopadu 2015 v 18:49 |  Toulky souostrovím

Souostroví Tarlah, neboli Želva, leží v Severním moři západně od Pevniny a svůj název získalo podle tvora, kterého na zeměpisných mapách připomíná. Největším ostrovem souostroví je Skarppa, nazývaný též Bílý Příboj podle bouřlivě zpěněných bílých vln, jež se rozbíjí o vysoké, strmé útesy vykreslující jižní stranu ostrova. Skarppu obklopuje dalších pět větších ostrovů - Narja známá díky své ženské čarodějné škole, Edirghag, Tigrida, Deatta a Brigsgrief.

Od Pevniny, kde se nachází země Goligor se světoznámou univerzitou, Morina vedená rozpínavým a mocichtivým císařem, severní Wallender a území čarodějů Duhobor, dělí ostrovy průliv Leathan (Široký).


karppa je rozdělená do čtyř bezirků, správních území na úrovni krajů, jimž vládne vždy laird nejsilnějšího z místních klanů.

Severní Hildsjar tvoří především neprostupné lesy a vysoké horské štíty, jejichž vrcholy se ztrácí v nikdy nemizejícím mlžném oparu, které chrání Citadela Oro, významná vojenská pevnost. Lidnatý východní Nissinger se pyšní královským hradem, čarodějným komplexem Gebirder a Univerzitou. V západním Dirghamu se nachází nejvyšší hora ostrova Uigenag (Osamělý) ukrývající posvátnou svatyni a jižní Torrunheim je známý především svými bouřícími útesy a tajemným územím Moldavaru, kde se podle častých očitých svědectví odehrávají podezřelé úkazy. Většina místních názvů je uvedena v nově ustálené řeči, jména některých míst se však stále uvádí ve staroostrovanštině, kterou na ostrovech dodnes používají především potomci starousedlíků a národně smýšlející obyvatelstvo, případně se užívají pojmenování v obou řečech najednou.Nejvýznamnější stavbou souostroví je Králův Dvůr (ve staroostrovanštině Ard Bewarer) - sídlo vládce souostroví nalézající se v hlavním městě Rhonegalu. Ostrovům od sjednocení roztříštěných a znesvářených klanů vládl klan Zimmerei, jehož laird se stal princem Skarppy a Prvním Výsostným králem souostroví Tarlah. Po dobití ostrovů armádou morinského císaře během Západní války a vyvraždění klanu Zimmerei se v Králově Dvoře na čas usídlil morinský místodržící, ostrovy se ale po několika letech okupace dočkaly osvobození a znovuzrození slávy zimmereiského klanu.Známou stavbou je Gerbider - komplex ostrovních čarodějů rozkládající se ve městě Zlaté Vrchy poblíž hlavního města. Sídlí zde Rada čarodějů, nachází se zde škola čarodějů a také ubytovna Lovců - napůl bojovníků a napůl zaklínačů, které čarodějové využívají v boji proti nepřátelům.Protějšek Gerbideru v ženském podání představuje dívčí škola magie Gaer Ysgeard (Nový domov) nalézající se na ostrově Narja a umožňující ženám učit se zavrhovanou ženskou magii.Na Schodech Moladavaru, horském uskupení na jihozápadě ostrova, které se zvedá z moldavarských plání, stojí Mlžný hrad (ve staroostrovanštině Bewaz Therigan) - sídlo Hlídačů, kteří jsou hlavními hrdiny románu A spatřila jednorožce.V nevlídném Hildsjaru se nalézá Citadela Oro - obranná vojenská pevnost, která spadá pod správu váženého klanu Hauerů.Centrem magie, kterou jsou ostrovy prodchnuté a která je součástí každodenního života všech obyvatel, je hlavní ostrovní svatyně, kde se soustředí síly přírody a kde lze rozmlouvat s bohy.


V hlavním městě Rhonegalu se nachází také Univerzita, středobod všeho ostrovního vědění. Na Univerzitě lze najít slavné ostrovní učence (mezi nimi i Andanise Henhauera z povídky Ke hvězdám), kteří také v rámci možností spolupracují na průzkumu různých spisů s univerzitou v Goligoru, nejznámější institucí svého druhu.

Nejdelší řekou ostrova je Brugdena vytékající z nejvyšších horských štítů nazvaných Scamallach Staighre - Mračné Schody, kde lze nalézt sluncem zalité náhorní plošiny porostlé vřesem stejně jako nebezpečné slatiny a horské mokřiny, v nichž zmizel bezpočet cestovatelů.


Jeden z nejproslulejších skappských bardů, který dosáhl věhlasu i na Pevnině, bard Thurpis, ač se sám nikdy nepovažoval za romantického básníka, kdysi o Bílém Příboji napsal:

Tam v bouři ozvěn se vlny tisknou k vlhké skále
stříbrné ve slunci, co na strmé břehy svítí,
drsné a kruté jak stráž, co brání svého krále,
ničivé a vražedné jak letní krupobití…


Výňatek ze sbírky Břehy Příboje, břehy srdce mého.


Jednalo se o jediný Thurpisův počin vychvalující přírodní krásy ostrova. Po sepsání slavného eposu Prokletí Havranů (ten je k přečtení v románu A spatřila jednorožce), který barda v myslích posluchačů zařadil jednoznačně do sféry romantických umělců, se bard začal soustředit především na epické příběhy, protože mu přinášely více zamilovaných obdivovatelek. Známý cestovatel a zeměpisec Derime z klanu Gaderi, který zpracoval většinu zachovaných map souostroví, naopak tvrdil, že toho ostrov obecně nemá moc co nabídnout. Derimovo cestovatelské bádání však mělo jednu zásadní chybu. Derime vždy zaujatě zkoumal výšky hor, kroutivost řečišť a zakousnutí zálivů, ale nikdy nevěnoval plnou pozornost samotným obyvatelům ostrova. Kdyby tak při svých cestách učinil, zjistil by, že Bílý Příboj i okolní ostrovy s jejich drsnou přírodou překvapivě představují nevysychající pramen zajímavostí a zázraků.

Níže je zobrazeno Derimovo zakreslení ostrova s nejdůležitějšími body a stavbami.


Svitek Derima ar Gaderi - Mapa souostroví Tarlah
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama