Bohové a jejich zpodobnění

27. března 2016 v 13:10

Život ostrovanů je prodchnutý náboženstvím a víra v bohy značně ovlivňuje každodenní činnosti. Obyvatelé ostrovů se snaží proniknout do oblasti posvátna různými rituály pořádanými na místech lesních dolmenů a kromlechů nebo v posvátných svatyních zasvěcených jednotlivým bohům.

Pořádají se obřady obsahující sadu magických artefaktů a symbolů, které mají bohy potěšit, nebo obřady spojené s oslavou nějakého svátku, jež mají zajistit plodnost a úrodu. Nejčastěji se ostrované modlí k lesní bohyni Lakris, na různých místech ostrovů však různé skupiny obyvatel uctívají různé bohy.


Lakris

akris je paní lesa a země, bohyně hojnosti a plodnosti. Bohyně se zjevuje s parožím jelena dvanácteráka v záplavě hnědých vlasů, na zádech má luk a toulec se šípy a jezdí na divokém kanci. Tuto bohyni uctívají Lovci, bojovníci Gerbideru, protože od ní mají své schopnosti lovení - moc najít každého, na koho pomyslí. Je rovněž bohyní vědem, zaříkávačů a všech vyznavačů přírodní magie. Stará se také o vegetační a lesní duchy, takže se k ní modlí i hospodáři a venkované s přáním bohaté úrody a hojnosti.


Arathas

án nebe Arathas, bůh slunce, ohně a kovářství je považován za dárce života. Je zobrazován jako silný muž na koni se zářící korunou na hlavě a mečem v ruce. Jezdí nebem na svém koni se zlatými podkovami, jehož řehtání se ozývá za bouře v hromobití, a odlesky jeho zlatých podkov propůjčují záři bleskům. Jeho meč se nazývá Paprsek smrti a před jeho ostřím nic neobstojí. Arathas má dva syny - Hromovládce a Bleskopána a kjeho osobě se pojí Legenda o zrození hvězd a Legenda o duhové cestě. (Jejich zveřejnění se chystáUsmívající se)Dogustor

ogustor, bratr Arathase, je králem mrtvých vládnoucím v podsvětí, strážcem Brány odpočinku, bohem ztracených duší a ztracených pocestných. Je mu zasvěcen svátek zemřelých Samhain, slavený 1. listopadu, kdy se na něj lidé obrací a nosí mu obětiny, aby zemřelí příbuzní, kteří se o této noci vrací do lidského světa, zase v poklidu našli cestu zpět do podsvětí. Má hůl, jejíž jeden konec zabíjí, zatímco druhý dokáže křísit mrtvé a vracet život. Uctívají ho necromanceři, čarodějové zabývající se temnými silami, a klaní se mu válečníci přející si slavnou a čestnou smrt.

Brighid

ohyně Brighid se zjevuje v podobě mladé ženy v bílých šatech nebo staré babky sedící u cesty a ochraňuje lidi v nouzi. Na její počest se u chrámů a polních cest staví Brighidiny kříže, aby chránily poutníky a jejich magická moc je přivedla bezpečně domů. Je také patronkou Léčitelů, čarodějů zaměřujících se na uzdravující magii, a jsou jí zasvěcené mnohé lesní prameny a tůně, u nichž se věří, že mají léčivou moc, a v nichž se lidé omývají v rámci rituálu očisty po dlouhé a kruté zimě. Jejím jménem bývají rovněž požehnané studně, aby se v nich držela voda a nedostalo se do nich nic zlého.


Cialhmar

eho jméno znamená "moudrý" a jedná se o starce, kterému sedí na rameni havran. Symbolizuje moudrost a je bohem čarodějů. Seslal lidem runy, aby porozuměli zákonitostem světa a mohli nahlédnout za hranice lidského poznání. Každá runa tak má svůj význam a účel, proto kosti nebo kamínky popsané runami můžou ukazovat budoucnost nebo dávat odpovědi na otázky, co je za hranicí toho, co lze vnímat lidskýma očima.


Vannos

annos není bohem ostrovanů, jedná se o jediného boha Morinců. Když morinský císař ovládl ostrovy a nastolil zde svou vládu, byly chrámy zasvěcené ostrovním bohům vypáleny a kněží pověšeni nebo naházeni zaživa do studní na nádvoří svých klášterů. Obyvatelé byli nuceni klanět se pouze Vannosovi, který je zobrazován jako zarostlý, silný muž se sekyrou a kulatým štítem s kovovou puklicí. Věří se, že tento bůh propůjčuje vládci Moriny svou sílu, proto byl morinský císař schopen ovládnout pevninské země i ostrovy. Někteří dokonce císaře s bohem ztotožňují. Ačkoliv bylo při okupaci ostrovů povoleno uctívat jediného boha Vannose, ostrované dále tajně chodili k lesním kromlechům a pokládali na ně obětiny svým skutečným bohům.

Ostrované kromě bohů uctívají také posvátná zvířata. Zvíře navíc stále zůstává totemem řady starých klanů. Jelen byl poslem obnovy a plodnosti, kanec symbolem síly a odvahy, vlk představoval soudržnost. Dále se v klanových totemech objevuje například kůň - symbol síly a svobody, havran znamenající tajemství nebo liška, medvěd a orel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 27. března 2016 v 15:29 | Reagovat

všechny obrázky se ti moc povedli, jde vidět, že jsi rozený talent... :-) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama