Irsko – země starými hrady a kláštery oplývající

9. března 2016 v 18:38 |  Moje hlody

Už se to blíží, už se to blíží a mé vzrušení a natěšení narůstá. Po letech odkládání a nevydařeného plánování konečně něco zapadlo, kam mělo, a příští pátek odlétám se skupinou kamarádů a kamarádek, s přítelem a sestrou na vysněnou dovolenou do Irska.

Přípravu jsme s kamarádkami vzaly opravdu zodpovědně. Akci jsme naplánovaly už v září 2015 a v říjnu jsme si koupily letenky a dokonce jsme začaly chodit na hodiny irských tanců. Z mnoha stran jsme totiž slyšely, že Irové jsou velmi přátelský národ, takže co kdyby nás nějaký zrzounek vyzval v dublinské hospodě k tanci, že jo.

A co si od toho výletu slibuju? Samozřejmě devět dní plných zábavy a vzrušení a také to, že fotkami, které tam pořídím, dolním tento blog. A že bude co fotit, program máme totiž bohatý. Také jsme ho plánovali během návštěvy několika hospod a má sestra po celou dobu své dvoutýdenní nemocenské. A teď nezbývá, než doufat, že nám příroda, počasí, naše možnosti a nepředvídatelné náhody umožní naplnit program dle plánu.

Pátek
Rychle v práci dodělám poslední resty (oprava: budu se tvářit, že dodělávám poslední resty, protože mé natěšením poskakující srdíčko mi nedovolí na nic se soustředit) a v půl čtvrté snad už budu začtená do harlekýnky s názvem Unesená dívka sedět v letadle směr Dublin. Po příletu na letiště si půjčíme auto pro sedm osob a ve stylu filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, kde se parta bláznů vydala autobusem na výlet, vyrazíme směr Tullamore, místo našeho prvního noclehu. Rádi bychom tam stihli prohlídku parku s nejstarším dubem v Irsku, když se ale nezadaří, nevadí, nejstarší dub snad případně ještě pár let vydrží, než Irsko navštívíme příště. Samozřejmostí je fotka s lahví tullamorky u cedule se jménem obce. Jelikož je ale tullamorka v Irsku drahá, bereme jí s sebou dva litry. Je to sice jako vozit dříví do lesa, ale popojít v irském Tullamoru z Česka dovezenou tullamorku m taky něco do sebe. Takže první večer nás čeká Tullamore Dew welcome party.

Sobota
Vstávačka bude brzo ráno, tak snad to po uvítací párty půjde, protože program je nabitý. Cesta začíná ráno na záchodě jako po každé správné párty a pokračuje směr Durrow, prohlídkou klášterního komplexu Clonmacnoise, bývalým centrem vší vzdělanosti, a pak nás vede do Congu. V Congu si protáhneme nohy a pročistíme hlavu po pátečním večeru, protože nás čeká pěší túra po okolí. Cong se nachází mezi dvěma jezery a hradem Ashford Castle, takže nabízí nádherné scenérie pro romantické procházky, tak snad na ně bude síla a chuť. Dál máme v plánu projít si Národní park Connemara, který se pyšní typickou irskou přírodou s horami, jezery, hrady a členitým pobřežím. Odtud zamíříme do Galwaye, města s tradiční irskou atmosférou, kde máme zařízené ubytování na další noc.

Neděle
Den začne výletem do Burrenu. Burren znamená "skalnatá země" podle vápencové oblasti připomínající měsíční krajinu. Odtud zamíříme na slavné Cliffs of Moher. Jsou otevřeny návštěvníkům pouze za bezvětrného počasí, tak budeme doufat, že nám bude přát štěstí. Předpověď počasí pro Irsko kontroluju už dva týdny každé ráno, ačkoli vím, že je to naprosto nesmyslné. Baví mě sledovat ty změny a doufat, že v den odletu tam objevím samá sluníčka, i když se předpověď počasí pro Irsko zatím vyznačuje spíše samými mraky s kapkami. Od Moherských útesů pojedeme přes Ennis na hrad Bunratty a odtud do Limericku, kde stojí za zhlédnutí King John´s Castle. Přes Adare, vesničku považovanou za nejkrásnější v celém Irsku, kde se nachází původní chaloupky s doškovými střechami, dojedeme na noc do Killarney, kde rovněž spíme v chaloupce s doškovou střechou a krbem.

Pondělí
Pondělí se ponese ve znamení Národního parku Killerney a turistického okruhu Ring od Kerry. Naše cesta začíná průjezdem soutěskou Gap of Dunloe do národního parku, který bývá označován jako "horský ráj západu", a to především díky své krajině zahrnující řeky, vodopády, rašeliniště, zelené dubové lesy, pohoří a tři krásná jezera korunovaná historickými budovami a troskami hradů a opatství. Součástí výletu po národním parku Killerney je i plavba veslicí na malý ostrůvek s rozbořeným opatstvím, kde si bičováni provazci značně pravděpodobného deště užijeme plánovaný piknik. Pak se pokusíme stihnout objet poloostrov Iveragh po slavné okružní silnici Ring of Kerry a odtud dojet ještě na noc do Corku.

Úterý
Zemdleni únavou po třech náročných dnech, ráno s úsměvem zvládneme nákupy v Corku, druhém největším městě Irska, odkud pojedeme do Kinsale, malebného pobřežního městečka, kde plánujeme procházku k pevnosti Charles Fort. Pak se vydáme přes Ardmore a hrad Cahir, jeden z největších irských hradů, na jeden z nejznámějších irských hradů - Cashel, kde se v Cormacově kapli pomodlíme, abychom z drsného irského počasí nenachladli a nedostali kašel, a vyrazíme na noc do Kilkenny.

Středa
Ráno si prohlédneme hrad, městské zdi, opatství a pivovar ve středověkém Kilkenny, nejatraktivnějším městu v Irsku, a odtud pojedeme na jih. Není jisté, zda stihneme dorazit až k nejstaršímu fungujícímu majáku Hook Head, případné vynechání majáku nám ale dozajista vynahradí čarovné Glendalough, údolí dvou jezer s klášterním areálem, které máme v plánu prohlédnout si odpoledne. Na noc ulehneme v Avoce a já doufám, že se v tamním hostelu pohodlně vyspíme, protože ve čtvrtek nás čeká mocná párty.

Čtvrtek
Z Avocy zamíříme do Dublinu. To bude 17. března a znalci tuší, co to znamená. Ano, oslava dne svatého Patrika! Na letišti vrátíme auto, počkáme na přílet dalších kamarádů a rozjedeme bujaré veselí! Zelené leprikonské kloboučky a barvy na obličej jsou připraveny a na místě bude stačit už jen doplnit zásoby tullamorky.

Pátek
Celý pátek bude po protrpění ranní kocoviny věnován prohlídce Dublinu. Chceme projít Fénix park, jeden z největších městských parků v Evropě, kouknout do historického kampusu Trinity College a samozřejmě nesmíme vynechat Primark. Den zakončíme ve známé čtvrti Temple bar.

Sobota
V sobotu opět půjčujeme auto a vyrážíme přes Monasterboice, zříceninu starého kláštera, hrob sv. Patrika, a hrad, který si zahrál Zimohrad ve Hře o trůny, na sever, kde se vyfotíme u nejfotografovanějšího lákadla v Irsku - silnice lemovanou starými pokroucenými stromy s názvem Dark Hedges, která se rovněž objevila v Hrách o trůny. Pak zrealizujeme prohlídku Bushmills, projdeme se po vysutém provazovém mostu a samozřejmě nesmíme vynechat Giant´s Causeway, Obrův chodník. Zpáteční cestou zkusíme stihnout zastávku v Belfastu, uvidíme ale, zda nám na to bude stačit čas a síly.

Neděle
A neděle už je ve znamení balení. Zamáváme Irsku a poletíme zpátky do Prahy.

A co vy? Byl někdo z vás v Irsku? Co nesmíme vynechat a co si nezapomenout vzít s sebou kromě pláštěnky a dvou litrů Tullamore Dew?


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. března 2016 v 19:31 | Reagovat

V Irsku jsem nebyla, ani mě to tam moc nelákalo, ovšem po tvém článku jsem naprosto změnila názor! :D
A co nesmím rozhodně zapomenout? Naditou peněženku a mobil, abych všechno pěkně zdokumentovala!
Hlavně ta Hra o trůny mi udělala radost! Mimochodem nemůžu se dočkat šesté série!! :D

2 ozvenypriboje ozvenypriboje | 9. března 2016 v 19:47 | Reagovat

[1]: No doufám, že to všechno přežiju a ještě sem vložím článek o Irsku už se zažitou osobní zkušeností :-) Na Hry o trůny se taky těšim, to je seriálové veledílo! :-D

3 Patw Patw | Web | 9. března 2016 v 20:46 | Reagovat

Tak já ti z Irska rovnou píšu. Máte to skvěle naplánované, jen v Kilkenny toho kromě hradu pomalu není, co vidět, i když možná to píšu proto, protože jsem tam byl už tolikrát, že tam pro mě nic není. :-D No co napsat. Hlavně berte na vědomí, že počasí se tu mění z hodiny na hodinu. :-D Hlavně si to tu užijte, to je důležité! ;-)

4 Patw Patw | Web | 9. března 2016 v 20:47 | Reagovat

[3]: Zapomněl jsem dodat, že Irsko je krásná a hodně přátelská země. Takže to budete mít určitě fajn. 8-)

5 Iris Iris | E-mail | Web | 9. března 2016 v 21:02 | Reagovat

Tullamore Dew, ta rozhodně nesmí chybět :-D
V Irsku jsem nikdy nebyla.
Těším se na fotky.

6 Iris Iris | E-mail | Web | 9. března 2016 v 21:03 | Reagovat

[3]: :-D Tak to je krásný, tos mě dostal :D

7 ozvenypriboje ozvenypriboje | 9. března 2016 v 21:25 | Reagovat

[3]: :-D Já už o Irsku právě snim dlouho, tak doufám, že to nemám zidealizované, ale ze všech stran slyšim, že Irsko a hlavně Irové jsou hrozně fajn :-) O Kilkenny jsem právě slyšela, že má být super, tak dám po návratu vědět, jak to vidim po zhlédnutí města na vlastní oči :-)

[5]:V Tullamoru dáme tullamorku a v Bushmills bushmillsku, tenhle plán snad vyjde na 100 % :-D

8 Patw Patw | Web | 9. března 2016 v 22:57 | Reagovat

[7]: Kilkenny se líbit bude. Budete nadšení. Uličky jsou tam krásné, park, zámky jsou fajn. Jen to mám víceméně už okoukané, protože jsem tam byl už několikrát. :-D Ale rozhodně se budete bavit, to určitě. A nejen tam. Hlavně, že to máte tak dobře naplánované, to je důležité, "ztratit" nebo zapomenout se tu na jednom místě je snadné. :-D  8-)

9 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. března 2016 v 23:02 | Reagovat

Jůůůůů, Irsko...
Tak tu sedím a tiše závidím :-)
A moc se těším na fotky :-)

10 ozvenypriboje ozvenypriboje | E-mail | 10. března 2016 v 11:46 | Reagovat

[8]: A jak je možný, že jsi takový irský zcestovalec? :D

[9]: Kvůli fotkám jsme koupili i polarizační filtr na foťák, tak snad to bude vypadat dobře :-)

11 Anchor Anchor | E-mail | Web | 27. března 2016 v 14:42 | Reagovat

[1]: Asi tak! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama