Návrat domů - 3. kapitola

20. dubna 2016 v 18:57 |  Návrat domů

Co je Conreadově sestře a jak se bolestnému poznání Conread postaví? Další kapitola povídky Návrat domů je na světě.

onread ar Glendeich se procházel sadem za rodinným sídlem. Kličkoval mezi rozkvetlými jabloněmi a na jeho zasmušilou tvář dopadaly okvětní lístky unášené větrem. Na chvíli se zastavil, zaposlouchal se do vzdáleného šumění vln a v mysli se mu vybavily události toho dne, kdy se vrátil domů.Conread ar Glendeich se procházel sadem za rodinným sídlem. Kličkoval mezi rozkvetlými jabloněmi a na jeho zasmušilou tvář dopadaly okvětní lístky unášené větrem. Na chvíli se zastavil, zaposlouchal se do vzdáleného šumění vln a v mysli se mu vybavily události toho dne, kdy se vrátil domů.

Sestra odpočívala v posteli, zatímco Conread čekal na příchod otce, který se vydal najít sloužícího, aby ho vyslal pro místního Léčitele. Když se laird vrátil, Conread se na něj zahleděl s nejistým výrazem na tváři. Na otci se za tu dobu, co byl pryč, vůbec nic nezměnilo a Conread si uvědomil, že ho ta otcova neměnnost zvláštně uklidnila. Uprostřed bitevní vřavy, když mu chladná ocel projela hrudním chráničem, už nečekal, že svou rodinu uvidí, a přestože mu radost ze shledání kalila sestřina nevolnost, s úsměvem napřáhl k otci ruku, aby se s ním konečně řádně přivítal.

"Nedotýkej se ho!" rozlehlo se náhle síní. Conread se překvapeně otočil. Pohled mu padl na zamračenou tvář jeho babičky Sinead ar Glendeich pomalu scházející ze schodiště směrem od Aileeniny ložnice. U její paty šel starý chrt Percival, jenž jí byl vždy nablízku.

"Copak se nesmím obejmout se svým synem?" zeptal se laird rodinou vážené a celým klanem uctívané vědmy.

Sinead přešla místností a zastavila se od svého vnuka na vzdálenost natažené paže. Pes začal okamžitě vrčet a cenit zuby, Sinead ho ale utišila jediným gestem. "Prý jsi byl raněn," pronesla s hlavou pátravě nakloněnou na stranu. "Jak vážně?"

Conread si dlouze prohlédl její přísný obličej, kterému na tvrdosti ještě přidávaly četné vrásky, a nasucho polkl, než se konečně odhodlal k odpovědi. "Skoro smrtelně, řekl bych. Léčitelova pomocnice tvrdila, že to byl zázrak. Zirrean ar Hemawer mě doslova přivedl ze záhrobí. Jsem velmi rád, že jsi ho poslal s námi, otče," s vděčností se vůdci klanu mírně poklonil.

Sinead přikývla, pak sjela očima na spáleninu na jeho ruce, která vykukovala pod ohrnutým rukávem jeho kostkované haleny. "Od čeho to máš?"

Conread v odpověď pokrčil rameny. "Nevím, najednou se tam objevila. Zjistil jsem to, když jsem se probudil z bezvědomí."

"Co se děje, Sinead?" přerušil jejich rozhovor klanový laird.

Vědma na jeho otázku nijak nereagovala. Plnou pozornost věnovala svému vnukovi, jako by s ní byl v místnosti sám.

"Vrátil ses ze záhrobí, ale něco sis vzal s sebou," oznámila mu, zatímco hladila starého chrta po hlavě. "Sáhla na tebe smrt. Její dotek je teď v tobě přítomný. Cítím to."

"Ale to není možné!" bránil se Conread, očima těkal mezi svým otcem a vědmou. "Nechci znevažovat tvé schopnosti, ale…"

"Slyšela jsem o léčitelském umění Zirreana ar Hemawera," přerušila ho. "U tebe se mu zřejmě podařilo něco nevídaného. Přivedl tě k životu, když už po tobě sáhla Smrt. Smrt je teď v tobě. Čeho se dotkneš, to uvadne."
Conread se ke svým příbuzným otočil zády a skrz okno se zamyšleně zadíval na klidné moře rýsující se za pozemky klanu jako šedá šmouha obkreslující linii horizontu.Trvalo dlouho, než přiškrceným hlasem a pohledem stále upřeným na krajinu lesknoucí se za skleněnou tabulkou vyslovil jediná dvě slova, která mu v té chvíli zněla v mysli.

"Zachraň mě."

Sinead sklonila hlavu. "Dotek smrti nelze odestát," zašeptala, jako by mluvila spíš ke svému chrtovi než k vnukovi, který zoufale hleděl do dálek mořských vod a vlastní budoucnosti. "Označila tě, vypálila ti svůj cejch. Poznal jsi tajemství smrti, stal ses smrtí."

S bolestnou naléhavostí vepsanou v očích se Conread konečně obrátil ke své babičce čelem. "Co mám dělat?" zeptal se bezradně. "Poraď mi. Jsi přece čaro… vědma," opravil se rychle. Věděl, že Sinead nesnáší oslovení čarodějnice.

"Nepřibližuj se k těm, na kterých ti záleží."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama