Proč miluju fanfiction

7. května 2018 v 14:44 |  Moje hlody
Během poslední doby strávené smolením disertace, kdy jsem v duchu hořekovala, kolik povídek a dalších stran knihy už jsem mohla mýt napsaných nebýt zbrklého rozhodnutí jít si udělat doktorát, jsem se rozhodla podělit o to, co mě kromě psaní baví nejvíc.

Jak už název článku napovídá, miluju fanfiction! Už od doby, co jsem si neprozřetelně před přečtením posledního dílu Harryho Pottera zjistila, že Rowlingová nechala zemřít svou nejčarovnější postavu, Severuse Snapea, jsem propadla bezbřehé fantazii čtenářů této ságy.Máte rádi svět Harryho Pottera? Mrzí vás, že už dočaroval? Čtěte fanfiction!
Fanfiction bylo a je určené všem těm nadšeným příznivcům brýlatého kouzelníka, kteří trávili hodiny ve frontách na nově dopečený díl, čerstvě vytažený z tiskařského stroje, kteří se hádali se svými sourozenci o to, kdo si ho přečte první a kteří posmutněli nad ztrátou úžasné zábavy ihned, jakmile ho dočetli. J. K. Rowlingová prostřednictvím Harryho Pottera umožnila svým čtenářům prožívat dobrodružství, která se dají zažít jen s nosem zabořeným v knize, nečtivcům ukázala krásu literatury a krátkozrakým zase, že nosit brýle může být i populární. To už jí nikdo nevezme, stejně jako milovníci Harryho Pottera nemuseli s koncem jeho příběhů přijít o nadšení, které čtení osudů tohoto čarodějného hocha provázelo. Když tedy bylo všech sedm knih o kouzelnickém učni na světě, dostatečně ošahaných a úhledně zařazených na poličce mezi dalšími literárními skvosty, byla jsem za fanfiction neskutečně ráda, protože umožňuje nejen návrat k oblíbeným postavám a zápletkám, ale ještě mnohem víc.

Snape jako Harryho otec? Proč ne!
Fanfiction nabízí jedinečnou možnost vrátit se do kouzelného světa kouzelníků, do světa, v němž mnozí vyrůstali spíše než v tom reálném. Ba co víc, nabízí prožití příběhů a zvratů, o kterých dost možná mnozí z čtenářů snili, kterých se ale z pera slavné spisovatelky nikdy nedočkali. Vadil vám konec celé ságy, smrt některé z postav, říkali jste si, proč to ta Rowlingová napsala zrovna tak a tak….? Fanfiction dnes představuje nepřeberné množství příběhů, které se drží zažitého kánonu, nebo ho zcela mění. Můžete najít zápletky, které by samy vydaly na několik samostatných knih, ale i krátké jednokapitolové povídky či různé črty ze života jednotlivých postav. Přáli jste si tajně, aby byl Severus Snape Harryho skutečný otec? Proč ne! A proč by Harry s Dracem Malfoyem nemohli začít jako přátelé? Taky jste si mysleli, že to Albus Brumbál tajně táhne s profesorkou McGonagallovou? Vadilo vám, že Dursleyovi za ignoranci jejich synovce nikdo nikdy nepotrestal? Ve fanfiction je možné všechno.

Stačí si jen vybrat
Databáze fanfiction je vskutku rozsáhlá, a to především toho psaného v anglickém jazyce. Každý si tedy snadno vybere, a to nejen, co se týká konkrétního fandomu, ale i preferované kategorie příběhů a "příchuti" jednotlivých postav. Stejně jako je ve fanfiction možné všechno, tak je možné na všechno napsat fanfiction.

Kvalita srovnatelná s původními díly
Důležité je poukázat na skutečnou kvalitu některých děl. Styl psaní skalních fanoušků, kteří neváhají obětovat svůj čas, aby se podělili o svou představivost a obohatili tak další nadšence nejen pro Harryho Pottera, ale i Pána prstenů, různé seriály, komiksy a videohry, je často velmi čtivý a i zápletky samotných povídek, především těch rozsáhlejších, mohou směle konkurovat proslaveným dílům. Povídky nestále přibývají a u nedokončených kapitálových prací se vám může lehce stát, že na další kapitolu čekáte stejně netrpělivě, jako se čekalo, až se nová kniha britské autorky objeví na pultech knihkupectví.

Je libo tříbit angličtinu?
Pokud vás přestane bavit fanfiction z pera českých příznivců, můžete se porozhlédnout po tom anglickém. Samozřejmě nejlepší anglická fanfiction, jak už tomu tak bývá u všech kvalitních děl, je často přeložená do češtiny. Originální fanfiction však nabízí skvělou příležitost procvičit si cizí jazyk a rozšířit slovní zásobu.

Žrout času a závislost
Závislost na fanfiction nicméně zabírá spoustu času. Proto jsem byla ráda, když po nějaké době (hodně dlouhé, to mi věřte), jsem tuto zálibu opustila a čtenáři psané příběhy začal číst jen výjimečně. Před Vánocemi mě však kamarádka donutila, abych ji doprovodila na druhý díl Star Wars, The last Jedi. A ejhle! Sága, která mě celý život úspěšně míjela, se mi náhle vetřela pod kůži. Z kina jsem přišla celé nesvá - Dá to Kylo Ren dohromady s Rey? Jak to vydržím do dalšího dílu?! Pak mě osvítila spásná myšlenka. I Star Wars přece musí mít svůj fandom! A od té doby jsem v tom zase. Dříve jsem váhala, jestli ve volném čase spíš psát povídky, nebo ujíždět na mé fanfiction vášni, dnes při psaní disertace trpím tím, že nemám čas ani na jedno. A pozdě večer, když už přes opuchliny na očích nevidím na obrazovku počítače, a s radostí comp odkládám, lituju, že fanfiction nevychází v podobě tištěných knih. To by hned byla jiná!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ardazlyry ardazlyry | E-mail | Web | 7. května 2018 v 21:15 | Reagovat

Ou jéés, hlásím se dobrovolně k tomu, že patřím do řad fanynek HP FF! Na blogu překládám z němčiny fanfiction s pairingem Hermiona Grangerová/Severus Snape, protože mi to přijde fakt zajímavé. Je tolik možností, jak to podat! Tolik situací mezi těmi dvěma, tolik vyřešených problémů způsobených jejich povahami a věkovým rozdílem. Užívejte si Severuse na blogu Ardy z Lyry 8-)  ;-)
Neber to jako narušování práce na disertačce, ale pokud bys ráda zavítala, srdečně Tě zvu! <3

2 ozvenypriboje ozvenypriboje | 8. května 2018 v 11:19 | Reagovat

[1]: HG/SS se můj nejoblíbenejší pár!:D A jestli to překládáš z němčiny, tak to jsi fakt dobrá:)

3 Lucienne Lucienne | Web | 25. července 2018 v 16:25 | Reagovat

Jsem ráda, že potkávám dalšího nadšence do FF. Mně FF tak nějak provedla pubertou, byla to totální závislost, ať už na HP, o kterém píšeš, tak třeba na Upířích denících. :D Je to nádherné, moci se ponořit do toho světa a mít v dlaních všechny ty milované postavy. Miluju FF. I když je pravda, že už dávno žádnou nepíšu, nemám na to čas a přesídlila jsem od prózy spíš k poezii, má v mém srdci své místo. :)

4 ozvenypriboje ozvenypriboje | Web | 26. července 2018 v 10:06 | Reagovat

[3]: To mě právě nejvíc mrzí, že na psaní FF už nemám čas, bavilo mě to psát stejně jako to číst. Ale když si spočítám všechny ty hodiny, které jsem čtením FF strávila, tak z toho až jde hrůza:D Kolik přínosnějších věcí by se dalo udělat! Ale závislost je prostě závislost...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama